Активно учење/настава 2: напредни ниво

Током два дана, 2. и 3. децембра 2016. године, у нашој школи је одржан семинар Активно учење/настава  2 (АУН), друга фаза АУН обуке, уз финансијску подршку Култур Контакт Аустриjа. Семинар доноси 16 бодова, компетенције K2. Реализатори семинара, као и у првом делу обуке, били су Драган Кувељић, учитељ у ОШ „Милосав Стиковић“ у Пријепољу, педагошки саветник и Јасмина Цветић, педагог у ОШ „Вук Стефановић Караџић“ у Крагујевцу.

Општи циљеви семинара су: Унапређивање квалитета знања и умења која ученици стичу у школи, преко унапређивања знања и умења наставника за примене иновативних метода наставе/учења и вредновање наставног процеса. Специфични циљеви су: Оспособљавање наставника за примену процедуре за анализу и вредновање наставног процеса; Оспособљавање наставника за самовредновање; Унапређивање наставничких компетенција наставника за увођење активних, партиципативних и интерактивних метода наставе/учења у основне и средње школе; Подстицање развоја осетљивости наставника за позицију и образовне потребе ученика у наставном процесу.

Првог дана на дневном реду билe су следеће теме: Анализа искустава у примени идеја активног учења у реалним условима рада наставника; Показатељи улога и активности ученика у наставном процесу; Упознавање са процедуром за анализу сценарија за час; Примена процедуре за анализу на сценаријима за час учесника семинара; Другог дана: Презентација анализа сценарија; Упознавање са процедуром секвенцијалне анализе изведене наставе; Заједничка вежба у анализи изведеног часа; Презентација рада група.