Бесплатни уџбеници за школску 2022/2023.

Министарство просвете, науке и технолошког развоја и у школској 2021/2022. годину обезбеђује бесплатне уџбенике и друга наставна средства за ученике основних школа из социјално угрожених породица. Право на бесплатне уџбенике имају:

• ученици из социјално/материјално угрожених породица (примаоци новчане социјалне помоћи);
  • ученици који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану;
  • ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом који образовно-васпитни рад остварују по индивидуалном образовном плану и другим ученицима којима су потребни прилагођени уџбеници (увећан фонт, Брајево писмо, електронски формат);
  • ученици основних школа који су у породици треће или свако наредно рођено дете у систему образовања и васпитања

Родитељи чија деца спадају у неку од горе наведених категорија пријављују се школама које су у обавези да Министарству доставе податке до 1. марта 2021. године. Школа је одговорна и дужна да благовремено обавести родитеља, односно друге законске заступнике ученика, прикупи документацију и у информациони систем унесе тачне податке о ученицима.

Школи се као доказ о испуњености услова доставља следећа документација:

• за ученике, социјално/материјално угрожених породица, примаоци новчане социјалне помоћи, решење (копија) којим се утврђује право на остваривање социјалне новчане помоћи;
  • за ученике који су у породици треће или свако наредно рођено дете које је у систему школовања (средња школа, факултет), потврду образовно-васпитне установе о својству ученика, односно студента. Потврда образовно-васпитне установе о својству ученика прилаже се за свако дете.
  • за ученике који су у породици треће или свако наредно рођено дете и налазе се у основној школи, школа не издаје потврду, јер школа поседује податке о наведеним ученицима.

За ученике који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану није потребна посебна документација, јер школа поседује податке о наведеним ученицима.

Бесплатни уџбеници за школску 2021/2022.

Почиње пријављивање за доделу бесплатних уџбеника за ученике од првог до осмог разреда.  Пријаве се подносе у школи до 20. фебруара 2021. године. Бесплатни уџбеници ће бити додељивани за следеће категорије:

- за ученике из породица корисника новчане социјалне помоћи,

- ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом који основношколско образовање и васпитање стичу по индивидуалном образовном плану

- ученици који образовно-васпитни рад не остварују по индивидуалном образовном плану, али имају потребу за прилагођавањем (увећан фонт, Брајево писмо, електронски формат)

- ученици основних школа који су у породици треће или свако наредно рођено дете у систему образовања и васпитања, који се у својим школама пријаве за доделу бесплатних уџбеника.

Протекле школске године бесплатни уџбеници су додељивани само по једном основу и то не сви уџбеници, већ само одабрани уџбеници за сваки разред:

1) у првом циклусу основног образовања и васпитања за предмете: математика, српски језик/матерњи језик, свет око нас, природа и друштво и страни језик као обавезни предмет;

2) у другом циклусу основног образовања и васпитања за предмете: математика, српски језик и књижевност/матерњи језик, односно српски језик/матерњи језик, први страни језик, географија, историја, хемија, физика и биологија.

После одлуке Владе Републике Србије биће познати сви детаљи о којима ћемо благовремено обавестити ученике и њихове родитеље.