Учитељице на студијском путовању у Словенију

У организацији Друштва учитеља Горњи Милановац, у периоду од 19. до 23. јуна, реализовано је студијско путовање чланова ДУГМ у Словенију и Аустрију. На пут је кренула група од 51-ог члана. Mеђу њима били су психолог, логопед и директор. Сарадња је остварена уз помоћ учитељицa Гоце Урошевић и Драгице Менцингер. Детаљно је договорен план посете школи 20. јуна. Изузетно гостопримство директорке Марије Валенчак, као и свих запослених, учинило је боравак у Основној школи „Ледина” веома пријатним и незаборавним.

Основна школа „Ледина“ у Љубљани има дугу традицију, преко 150 година. Школа је деветоразредна, похађа је 400 ученика узраста од 6 до 15 година. Успешно комбинује сва три национална пројекта: УНЕСКО, еколошку и здраву школу. Учесници су у многим међународним пројектима и размени ученика. Имају веома богату културну активност.

После свечаног дочека, упознавања и разговора, уследио је обилазак учионица, кабинета, посматрање часова. Теме о којима се разговарало са колегама из Словеније биле су: планирање васпитно-образовног рада, организација и услови рада, педагошка документација. Професионална размена искустава праћена је одушевљењем и радошћу упознавања. Уследили су поклони са обе стране. Swisslion Takovo је обезбедио поклон-пакетиће за децу, а Музеј рудничко-таковског краја је даривао књиге. У будућности је договорена сарадња између Еко-школа, а учитељица Љиљана Ђуровић је директору школе поклонила Еко календаре.

У наставаку путовања просветне раднице су првог дана имале разгледање и шетњу главним градом Словеније, а у вечерњим часовима смештај и ноћење у хотелу „Creina“ у Крању. Другог дана боравка уследила је посета Клагенфурту, главном граду аустријске покрајине Корушке, смештеном уз обале прелепог Врбског језера. Град описују многе легенде и споменици. Једна од легенди је прича о змају који је малтретирао локално становништво, све док локални војвода није изградио кулу и позвао витезове да се из куле обрачунају с чудовиштем. Призор змаја како кружи око куле данас се налази на градском грбу Клагенфурта, а змај је добио и централно место на главном градском тргу - Неуер Платзу.

Трећи дан био је предвиђен за посету бајковитом месту у подножју Алпа - Бледу. Обишле су целом дужином Бледско језеро, а група учитељица је у потпуности доживела ово чаробно место, вожњом бродићем. Као шлаг на торту, на крају су се засладиле чувеним бледским кремпитама. Одушевљене целокупним боравком у Словенији, кренуле су пут Србије у поподневним часовима, препуне утисака и лепих успомена. План путовања је у потпуности испуњен. Посебну захвалност ДУГМ упућује агенцијама  „Невен турс“ и „Аргус турс“, јер без њих, њихових прељубазних и професионалних водича и возача, ово студијско путовање не би било савршено!

Катарина Илинчић, члан ДУГМ